LIGA CAMPIONILOR: Tottenham Hotspur a fost eliminata dupa ce a fost invinsa de Juventus Torino pe Wembley

Ilinca Tanase
By Ilinca Tanase martie 8, 2018 12:16

Tottenham Hotspur a ratat calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa un retur de optimi plin de dramatism jucat impotriva campioanei Italiei, Juventus Torino. Londonezii plecau cu prima sansa la calificare dupa ce reusisera o remiza cu goluri, scor 2-2, in prima mansa disputata la Torino insa trupa lui Allegri si-a fructificat plus de experienta in aceasta faza a competitiei si a invins cu 2-1 dupa ce gazdele fusesera cele care deschisesera scorul.

Prima repriza a fost controlata de Tottenham care, impinsa de la spate de 85.000 de fani prezenti pe Wembley, a demonstrat un fotbal de calitate concretizat prin numeroase faze periculoase la poarta lui Buffon: Heung-Min Son (min.3 si min.20), Harry Kane (min.15 si min.34).

Minultul 39 aduce si deschiderea scorului previzibila prin desfasurarea ostilitatilor din teren. Kieran Trippier ii paseaza decisiv lui Son care scutura plasa adversa cu un sut in forta trimis pe mijlocul portii.

Dupa pauza, Juventus iese la atac si echilibreaza disputa. Allegri face o dubla schimbare in minutul 60 introducandu-i in teren pe Asamoah si Lichtsteiner si cei doi par a aduce limpezimea de care italienii avea atata nevoie in jocul lor.

In minutul 64, scorul devine 1-1 dupa ce Higuain a punctat cu capul la o centrare venita de la Khedira la primul balon trimis pe spatiul portii de juventini.

Tottenham resimte socul egalarii si, numai dupa trei minte, soarta calificarii se schimbae caci Juventus a intrat in avataj. Dybala plaseaza mingea in partea de sus a portii lui Lloris la capatul unei actiuni colective.

Gazdele s-au vazut nevoite sa reia presiunea in jumatatea de teren a italienilor insa Juve s-a comportat ca o mare echipa care stie sa pastreze avantajul obtinut cu greu. Son si Kane au mai avut fiecare cate o faza periculoasa de poarta insa scorula  ramas neschimbat pana la final si Juve a facut pasul catre sferturi.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Tottenham Hotspur: Lloris – Trippier, Vertonghen, Sanchez, Davies – Dier (Lamela ’74), Dembele – Dele Alli (Llorente ’86), Eriksen, Son – Kane. Antrenor: Mauricio Pochettino

Juventus Torino: Buffon – Barzagli, Benatia (Lichtsteiner ’61), Chiellini, Alex Sandro – Pjanic, Khedira, Matuidi (Asamoah ’60) – Costa, Higuain (Sturaro ’84), Dybala. Antrenor: Massimiliano Allegri