Liverpool s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor dupa o dubla victorie cu Mnachester City

Ilinca Tanase
By Ilinca Tanase aprilie 11, 2018 00:25

FC Liverpool s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor dupa ce a reusit sa o invinga pe Manchester City si in mansa retur disputata in deplasare. Echipa antrenata de Jurgen Klopp a castigat cu scorul de 2-1 dupa ce gazdele erau in avantaj la capatul primelor 45 de minute.

Manchester City a sperat ca poate intoarce soarta calificarii dupa 0-3 in turul de la Liverpool mai ales ca Gabriel Jesus deschide scorul inca din minutul 2 punctand dupa o pasa primita de la Raheem Sterling.

Desi a dominat copios prima repriza, City nu a mai reusit sa puncteze si astfel intra la pauza doar cu avantaj minim in fata unei echipe care s-a rezumat la a inchide toate culoarele spre poarta lui Karius.

Managerul gazdelor, Pep Guardiola a avut o discutie aprinsa cu brigada de arbitrii la plecarea celor doua echipe spre vestiare si a fost eliminat de pe banca lucru care a schimbat decisiv soarta meciului si implicit a calificarii.

In a doua repriza, City a fost mai putin agresiva si oaspetii au echilibrat disputa. Mai mult decat atat, lucrurile incepeau sa se clarifice inca din minutul 56 atunci cand golgheterul oaspetilor, Mohamet Salah, a egalat dupa un sut deviat de un aparator al gazdelor.

Scorul final al intalnirii a fost stabilit in minutul 77 de brazilianul Roberto Firmino care a profitat de o greseala defensiva a gazdelor si a punctat pentru victoria lui Liverpool.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Manchester City: Ederson – Laporte, Otamendi, Walker – Silva (Aguero), De Bruyne, Fernandinho, Silva (Gundogan) – Sane, Gabriel Jesus, Sterling

FC Liverpool: Karius – Arnold, VanDijk, Lovren, Robertson – Chamberlaine, Wijnaldum, Milner – Mane, Firminho, Salah (Ings)