PREMIER LEAGUE: Manchester City a castigat titlul in Anglia dupa o pauza de 4 ani

Ilinca Tanase
By Ilinca Tanase aprilie 15, 2018 22:21

Manchester City este noua campioana la fotbal a Angliei pentru a cincea oara in istoria clubului, dupa succesele obtinute in sezoanele 1936-1937, 1967-1968, 2011-2012 si 2013-2014. Trupa antrenata de Pep Guardioala si-a asigurat cucerirea titlului cu cinci etape inainte de final profitand de infrangerea neasteptata a marii rivale, Manchester United, ocupanta locului 2 in clasament.

City s-a impus sambata in derby-ul etapei disputat pe Wembley impotriva londonezilor de la Tottenham Hotspur cu scorul de 3-1 (2-1). Golurile intalnirii au fost marcate de Gabriel Jesus (min.22), Gundogan (min.25 – penalty) si Sterling (min.72) in timp ce gazdele au punctat prin Eriksen (min.42).

Dupa victoria obtinuta in capitala, Manchester City a acumulat 87 de puncte, cu 16 puncte mai mult decat Manchester United care s-a impiedicat surprinzator duminica, in meciul disputat pe Old Trafford impotriva mai slab cotatei West Bromwich.

United a pierdut intalnirea cu 1-0, golul lui Rodriguez (min.72) trimitand titlul in curtea lui Mnachester City.