Liverpool a revenit pe primul loc in campionatul de fotbal al Angliei, dupa meciul cu Manchester United

Cristiana Petrariu Bota
By Cristiana Petrariu Bota decembrie 16, 2018 21:14

Liverpool a revenit pe primul loc in campionatul de fotbal al Angliei, dupa ce duminica a invins-o acasa cu 3-1 pe Manchester United, in derby-ul etapei a 17-a. Liverpool, echipa mult mai buna in acest meci, a punctat prin Sadio Mane (minutul 24) si Xherdan Shaqiri (73, 80). Shaqiri fusese introdus in minutul 70. Golul oaspetilor a fost marcat de Jesse Lingard in urma unei greseli a portarului Alisson (33).

Lider este Liverpool, 45 de puncte, urmata de Manchester City, 44 de puncte, Tottenham, 39 p, Chelsea, 37 p, Arsenal, 34 p , Manchester United, 26 p, Wolverhampton, 25 p etc. Brighton este pe locul 13, cu 21 de puncte, la 9 puncte de zona retrogradarii.

Formatia antrenata de Jurgen Klopp incheie o saptamana remarcabila, ce a adus si calificarea in optimile de finala ale Ligii Campionilor. Antrenorul lui Manchester United, Paul Pogba, l-a lasat pe banca de rezerve pe francezul Paul Pogba.

Manchestr United este pe locul 6, la 11 puncte de locul 4, ultimul care duce in sezonul viitor in Liga Campionilor. In istoria Premier League, „diavolii rosii” nu au mai avut un parcurs atat de slab dupa primele 17 etape, informeaza BBC.
Tot duminica s-a incheiat seria de 22 de partide fara infrangere in toate competitiile pentru Arsenal, care a cedat cu 3-2 la Southampton.

Brighton & Hove Albion, echipa lui Florin Andone, a fost invinsa acasa de Chelsea cu 2-1. Andone a jucat din minutul 60, cand l-a inlocuit pe Glenn Murray.

Rezultate:
duminica
Liverpool – Manchester United 3-1
Au marcat: Sadio Mane (24), Xherdan Shaqiri (73, 80), respectiv Jesse Lingard (33)

Brighton – Chelsea 1-2
Au marcat: Solly March (66), respectiv Pedro (17), Eden Hazard (33)

Southampton – Arsenal 3-2
Au marcat: Danny Ings (20, 44), Charlie Austin (85), respectiv Henrih Mhitarian (28, 53)

sambata
Manchester City – Everton 3-2
Au marcat: Gabriel Jesus (22, 50), Raheem Sterling (69), respectiv Dominic Calvert-Lewin (65)

Watford – Cardiff City 3-2
Au marcat: Gerard Deulofeu (16), Jose Holebas (52), Quina (68), respectiv Junior Hoilett (80), Bobby Reid (82)

Wolverhampton Wanderers – Bournemouth 2-0
Au marcat: Raul Jimenez (12), Ivan Cavaleiro (90+4)

Fulham – West Ham United 0-2
Au marcat: Robert Snodgrass (17), Michail Antonio (29)