Tricolorii mici au scris o noua fila de istorie in fotbal. Romania U21 a invins Anglia cu 4-2 si are sanse mari sa intre in semifinale

Cristiana Petrariu Bota
By Cristiana Petrariu Bota iunie 22, 2019 08:04

Romania a invins Anglia cu 4-2 si are sanse mari de calificare in semifinale. La 21 de ani fara o zi, respectiv la 19 ani si o zi, de la celebrele victorii ale nationalei Romaniei impotriva Angliei la Campionatul Mondial din 1998 si Euro 2000, tricolorii mici au scris o noua fila de istorie in confruntarile cu nationala albionului. Romania a invins Anglia cu 4-2, golurile tricolorilor fiind marcate de George Puscas, Ianis Hagi si Florinel Coman de doua ori.

Partida Romania U21 – Anglia U21, de la Campionatul European 2019 s-a incheiat cu scorul de 4-2. Toate golurile au fost marcate in repriza a doua.

Romania a deschis scorul in minutul 76, prin George Puscas. Gray a egalat trei minute mai tarziu, iar Ianis Hagi a readus tricolorii in avantaj in minutul 85. Englezii au egalat din nou, prin Abraham, in minutul 77, insa Coman, cu doua goluri, in minutele 89 si 93, a adus o victorie mare Romaniei, scor 4-2.

Meciul s-a jucat pe Stadionul Dino Manuzzi din Cesena, in grupa C de la turneul final din Italia si San Marino.

Echipele de start:

Romania U21: I. Radu – Cr. Manea, Nedelcearu, Pascanu, Fl. Stefan – Cicaldau, Baluta – Man, I. Hagi, A. Ivan – G. Puscas
Rezerve: Cabuz, Vlad – Boboc, F. Coman, Petre, Grigore, Dragomir, Ghita, Nedelcu, A. Rus, Ciobanu, Olaru
Selectioner: Mirel Radoi
Anglia U21: Henderson – Dasilva, Clarke-Salter, Kenny, Tomori – Dowell, Barnes, Gray – Mount, Calvert-Lewin, Maddison
Rezerve: Gunn, Woodman – Wan-Bissaka, Solanke, Foden, Sessegnon, Kelly, Konsa, Gibbs-White, Nelson, Abraham
Selectioner: Aidy Boothroyd

In prima runda, Romania a invins Croatia, scor 4-1, in timp ce Franta a trecut de Anglia, scor 2-1. Vineri, de la ora 22:00, se va disputa meciul dintre Franta si Croatia. In faza semifinalelor se vor califica primele clasate din fiecare grupa si cel mai bun loc secund.

In ultimul meci din grupa C, nationala lui Mirel Radoi va intalni Franta.